Z prawdziwego punktu widzenia

10 sierpnia 2021 r. odbyło się Zebranie Wiejskie w Długiem. Jednym z ważniejszych punktów zebrania były zmiany w podziale Funduszu Sołeckiego na bieżący rok. Obecni na zebraniu mieszkańcy zdecydowali o przesunięciu kwoty 8 tyś zł. z projektu oraz instalacji 3 lamp oświetleniowych na projekt rozbudowy remizy OSP. 

Podczas zebrania podjęto także decyzję o przekazaniu środków z Funduszu Sołeckiego na rok 2022
w całości na wykonanie projektu modernizacji Domu Ludowego w Długiem.

Następnie Pani Sołtys przedstawiła sprawozdanie z działalności za okres sprawozdawczy, po czym nastąpiła dyskusja. Nie było zaskoczeniem, że jednym z najważniejszych było pytanie o termin rozpoczęcia budowy pierwszego etapu kanalizacji w Długiem. Jak wszystkim wiadomo, środki na ten cel w wysokości 2 mln zł od końca roku 2020 znajdują się na koncie gminy Jedlicze i z przyczyn znanych dziś już tylko Pani Burmistrz, nie zostały wprowadzone do budżetu, nie mówiąc już o rozpisaniu przetargu i realizacji tak długo wyczekiwanego przez mieszkańców zadania.                                                                                                                                                                            
W swym długim wystąpieniu Burmistrz Jolanta Urbanik starała się przekazać mieszkańcom to co było dla niej wygodne i co mogło ją postawić w dobrym świetle. Natomiast winę za to wszystko co się nie powiodło i co ogólnie jest złe, próbowała zrzucić na Radnych Rady Miejskiej w Jedliczu. Co ważne, z jej strony padło wiele nieprawdziwych zarzutów wobec Radnych jak i wobec mnie osobiście, co wyglądało na próbę ośmieszenia mojej osoby oraz innych Radnych w oczach mieszkańców. Tak w wielkim skrócie można by było streścić to wystąpienie. Jednak mieszkańcom należą się konkrety.

Oto one:

Zarzuty Jolanty Urbanik wobec Radnych:                                                                                               

Odrzucenie słynnej już autopoprawki nr 2, albo kuriozalne stwierdzenie, że gdy ,,majstrowałem” przy projekcie budżetu zapomniałem wprowadzić 2 mln na kanalizację Długiem, czy to, że Radni nie współpracują z Burmistrzem, wręcz utrudniają pracę  burmistrzowi i pracownikom, przez co sesje trwają po trzy dni, oraz to, że grupa Radnych chce bezpodstawnie odwołać Burmistrza z zajmowanego stanowiska poprzez Referendum.

Odniosłem się do tych zarzutów, starając przekazać zebranym prawdziwy i rzetelny obraz naszej rzeczywistości samorządowej, niestety bardzo różniącej się od tego co starała się wmówić mieszkańcom Jolanta Urbanik. Przy okazji padło wiele pytań z mojej strony oraz Radnych, którzy uczestniczyli
w zebraniu, jak i mieszkańców z prośbą o wyjaśnienia ze strony Pani Burmistrz. Jolanta Urbanik nie miała jednak wiele do powiedzenia, oświadczyła że jest zmęczona i musi opuścić zebranych. Pomimo faktu, że przez długi okres nie odbywały się zebrania i nagromadziło się wiele problemów, nie miał kto do końca wysłuchać mieszkańców.  Sołtys zakończyła zebranie.

Zadajemy sobie pytania, czemu i komu te zebrania mają służyć? Zadajemy sobie jeszcze jedno ważne pytanie. Czy bardzo mała frekwencja na naszym zebraniu, a jak słyszymy, także na zebraniach w innych miejscowościach naszej Gminy, nie świadczy dosadnie o tym, że mieszkańcy przestali widzieć sens spotkań z władzami Gminy Jedlicze?

Bez względu na wszystko, nie bacząc na wszelkie ataki w moją osobę, jako Radny wybrany przez mieszkańców, w dalszym ciągu z pełną determinacją będę zadawał pytania i tak jak do tej pory robił wszystko co w mojej mocy, aby inwestycje na terenie miejscowości Długie oraz całej Gminy Jedlicze realizowane były sprawnie i w poczuciu pełnej odpowiedzialności za środki publiczne, którymi jako samorząd dysponujemy.

                                                                                         Jan Skwara